סקירות מסחר

סקירת מסחר לחודש אפריל 2013

סקירת מסחר לחודש אפריל 2013
אינדיקטורים כלכליים מרכזיים והתפתחויות בשוקי ההון לחודש אפריל


בארץ- השקל המשיך להתחזק החודש ואף ירד את רמת ה- 3.6 ₪ לדולר על רקע תחילתה של הזרמת הגז ממאגר תמר לפני כחודש אשר מפחיתה את הצורך בייבוא דלקים ובכך תומכת בשקל. השלכה נוספת כתוצאה מהזרמת הגז תחול על הגירעון בתקציב המדינה כתוצאה מהמיסוי על חברות הגז, אשר צפוי להגדיל את הכנסות המדינה. החודש התנהלו דיונים הנוגעים לתקציב המדינה לשנים הבאות וליעד הגירעון לשנת 2014, אשר בסופם הוחלט על יעד גירעון של 3% תוצר, בהתאם להמלצתו של בנק ישראל. הנתונים הכלכליים שפורסמו במהלך החודש לא הצביעו על מגמה מסוימת והיו מעורבים. המדד המשולב למצב המשק אשר פורסם במהלך החודש עלה ב- 0.1%, קצב גידול נמוך מהחודשים הראשונים של השנה. ניתן להצביע על חולשה ביצוא התעשייתי וירידה ביבוא, ומנגד, שיפור בייצור ובפדיון ענפי המסחר והשירותים. החודש לא התקיים דיון על הריבית שנותרה ברמת 1.75%, כאשר המשק קיבל אישור נוסף על כך שסביבת האינפלציה מתמתנת, כשזו עלתה ב- 0.2% בחודש מרץ וב- 1.3% בשנה האחרונה.  

בעולם- לא ניתן להצביע על סימני התאוששות משמעותיים בסביבה הגלובאלית, במיוחד באירופה. הגופים השונים מורידים את תחזיות הצמיחה, וקרן המטבע הבינלאומית הורידה החודש את תחזיות הצמיחה שלה לשנת 2013 כמעט לכל המדינות המפותחות, מלבד יפן. בארה"ב הכלכלה צמחה ב-2.5% ברבעון הראשון לעומת צפי של 3%. הממשלה בארה"ב פועלת להורדת הגירעון, ואחת מהסיבות המרכזיות לפגיעה בצמיחה היא הצמצום בהוצאות הביטחון. באירופה, ספרד לא מצליחה להתגבר על הבעיות בשוק העבודה, ונושא הממשלה החדשה באיטליה תפס החודש את תשומת ליבם של המשקיעים. באנגליה דווקא נראו סימנים מעודדים בעקבות החזרה לצמיחה ברבעון הראשון של השנה לאחר צמיחה שלילית ברבעון הקודם. 


שוק ההון

מניות- ההשקעה במדדי המניות בחו"ל הייתה עדיפה החודש על פני השוק המקומי. מדד המעו"ף נחלש בכ- 2.5% בהובלת חברות הטכנולוגיה. גם החברות כי"ל והחברה לישראל משכו את המדד כלפי מטה על רקע הודעתה של ענקית הדשנים הקנדית "פוטאש" כי היא מוותרת על רכישת כי"ל. חברות התקשורת המשיכו להתחזק גם החודש בהובלת חברת סלקום שהתחזקה בכ-14%. מנגד, חברות הגז והנפט נחלשו בכ- 6% על רקע הדיונים בדבר הכמות שתאושר ליצוא. מניה נוספת שנחלשה החודש בצורה משמעותית היא "דש איפקס" שירדה החודש בכ-20% על רקע המיזוג עם בית ההשקעות "מיטב". 
מדדי המניות בעולם נסחרו החודש בעליות שערים בהובלת השווקים המפותחים. מדד ה- S&P 500 התחזק בקרוב ל- 2% כאשר חברות הנדל"ן מסוג ריט התחזקו בשיעור כפול. גם באירופה המגמה הייתה ירוקה והמדינות הבעייתיות יותר דווקא התאפיינו בעליות שערים חדות. כך למשל, המדד המרכזי באיטליה התחזק בלמעלה מ- 9% והמדד הספרדי הוסיף לערכו 6%. בשווקים המתעוררים העליות היו מתונות יותר, כאשר ניתן לציין את המדד ההודי שבלט בעלייה של כ- 4%. עוד באותה היבשת, מדד הניקיי היפני הוסיף להתחזק גם החודש כאשר ברקע עומדים הרפורמות המתוכננות ע"י הממשל החדש ופיחות הין היפני.
 
אג"ח- איגרות החוב היו המרוויחות הגדולות של החודש (באופן יחסי) כאשר מדד האג"ח הכללי התחזק בכ- 1.5%, עלייה משמעותית בהתחשב בתשואות לפדיון הנמוכות בהן נסחרות אגרות החוב. בשוק האג"ח הממשלתי האגרות הארוכות יותר היו עדיפות מאלו הקצרות, ובשוק הקונצרני מדד התל-בונד 60 התחזק בכ- 1.1%. אגרות החוב של אי.די.בי המשיכו להיסחר בעצבנות בתגובה למגעים בנוגע להסכם ההשקעה של קבוצת אלשטיין החברה. 
 
מט"ח- השקל התחזק גם החודש מול הדולר וסגר בשער של 3.59 ₪ לדולר. בין הסיבות להתחזקות המטבע המקומי ניתן לציין את תחילתה של הזרמת הגז מתמר לפני כחודש אשר מפחיתה את הצורך בייבוא דלקים ובכך תומכת בשקל. סיבה נוספת ורלוונטית עוד יותר בימים האחרונים הן ההתבטאויות של שר האוצר החדש, שנתפסות כמשהו חיובי בעיני משקיעים זרים. 
 
סחורות- הסיפור הגדול של החודש בתחום הסחורות שייך לזהב שנחלש בכ- 8% לאחר יומיים של צניחה חופשית באמצע החודש בהם איבד 13% מערכו. הערכות הן כי החולשה בנתונים מסין ופרסומים לגבי כוונתה של קפריסין למכור את עתודות הזהב שברשותה היו בין הגורמים לירידת המחירים. 
 קריאת האמור לעיל הינה בכפוף לתנאי השימוש באתר. האמור לעיל נועד בכדי להסב את תשומת הלב בלבד ואיננו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. אין לראות בסקירה זו ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בה הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה כלשהי. סקירה זו נכונה למועד פרסומה והדעות והתחזיות האמורות בה, עשויות להשתנות ללא כל מתן הודעה נוספת. הסקירה לעיל איננה מהווה אסמכתא ו/או אישור כלשהם למהימנות ולנכונות המידע האמור בה. ט.ל.ח. המידע נכון ליום פרסומו 5.5.13.


לרשימת הכתבות